Szybciej się męczysz, częściej bolą cię nogi i masz kłopoty z koncentracją oraz zapamiętywaniem? To może być miażdżyca! Sprawdź w naszym wpisie, co warto o niej wiedzieć.

Czym jest miażdżyca i jak się objawia?

Miażdżyca polega na odkładaniu się w ścianach tętnic złego cholesterolu o niskiej gęstości w postaci złogów, które zwężają i usztywniają naczynia. Złogi najczęściej tworzą się w naczyniach wieńcowych serca oraz szyjnych, zaopatrujących mózg w krew. Równie często blaszka miażdżycowa pojawia się w tętnicach doprowadzających krew do nóg.

Do najczęstszych objawów miażdżycy należą:

  • szybkie męczenie się,
  • trudności ze skupieniem uwagi,
  • bóle nóg,
  • bóle w klatce piersiowej,
  •  żółte zgrubienia okolicy powiek, w zgięciu łokcia i pod piersiami. 

Warto pamiętać, że w początkowych stadiach miażdżyca nie daje żadnych objawów. Powyższe symptomy pojawiają się, gdy choroba jest już zaawansowana, a tętnice zwężone o co najmniej połowę.

Jakie są metody leczenia miażdżycy?

Leczenie miażdżycy polega przede wszystkim na podawaniu pacjentowi leków, mających za zadanie zbicie poziomu złego cholesterolu i podniesienie poziomu dobrego. Stosowane leki nowej generacji wyraźnie spowalniają oraz powodują cofanie się zmian miażdżycowych w tętnicach, jednak w bardziej zaawansowanych stadiach choroby konieczne jest zastosowanie inwazyjnych metod leczenia miażdżycy.

Należy do nich balonikowanie, polegające na wprowadzeniu cewnika do tętnicy, a przez niego specjalnego balonika, który, zwiększając swoją objętość kruszy złogi cholesterolowe, oraz założenie stentów. Są to rurki, umieszczane w tętnicach, zapobiegające porastaniu ich blaszką miażdżycową.

Miażdżycę leczy się również poprzez zastosowanie by passów, czyli poprzez pobranie fragmentu zdrowej żyły i wszyciu jej jednym końcem powyżej miejsca nagromadzenia blaszki miażdżycowej, a drugim poniżej, co ułatwia przepływ krwi.

Nieleczona miażdżyca prowadzić może nawet do zawału serca, udaru mózgu czy amputacji nogi, dlatego jeśli tylko zauważysz najmniejsze niepokojące objawy, czym prędzej udaj się do kardiologa.