Jedną z wykorzystywanych technik badania zaburzeń rytmu serca jest holter EKG.

Polega ono na nieprzerwanym monitorowaniu czynności serca przez 24 godziny na dobę.  W ten sposób kardiolog jest w stanie wykryć zaburzenia rytmu serca, których nie wychwyci standardowe badanie EKG czy echo serca.

 

Kiedy zaleca się wykonanie badania?

Lekarz kardiolog może zalecić wykonanie badania  Holter ekg w przypadku podejrzenia:

  • zaburzeń rytmu serca,
  • zaburzeń przewodnictwa
  • nieprawidłowości związanych z działaniem wszczepionego rozrusznika serca.

Niepokojącymi objawami u pacjenta są omdlenia, duszności i zawroty głowy. Jeśli zauważą je Państwo u siebie, warto rozważyć konsultację z lekarzem. 

 

Jak wygląda badanie Holter ekg?

Urządzenie, przy użyciu którego odbywa się badanie, jest przytwierdzane do paska na wysokości talii. Przypinanych jest do niego 5 elektrod, które przykleja się na klatkę piersiową pacjenta. W czasie wykonywania pomiarów osoba badana powinna wykonywać standardowe codzienne aktywności. Jednak, aby taka diagnostyka chorób serca przyniosła jak najlepsze efekty, konieczne jest prowadzenie dzienniczka aktywności  (zawierającego informacje o samopoczuciu, ewentualnych dusznościach, kołataniu serca czy bólach w klatce piersiowej itd.). Należy pamiętać, że aparat do badania Holter nie może mieć kontaktu z wodą. 

 

Badanie Holter ciśnieniowy – ABPM w naszej przychodni

Badania holter ciśnieniowy ABPM - jest badaniem diagnostyczny, dzięki któremu możemy potwierdzić lub wykluczyć nadciśnienie tętnicze, jak również dostosować farmakoterapię nadciśnienia indywidualnie do potrzeb pacjenta.

 

Jak wygląda badanie Holter ciśnieniowy?

Badanie polega na całodobowym automatycznym pomiarze ciśnienia tętniczego w odpowiednio zaprogramowanych odstępach czasu w dzień i w nocy oraz jego automatyczną rejestracje.

Na jednym ramieniu zakładany jest mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego połączony z rejestratorem przyczepionym do pasa.  Po 24 godzinach należy zgłosić się do gabinetu w celu odłączenia urządzenia. Następnie wykonywany jest komputerowy odczyt danych i ocena przez specjalistę kardiologa.

W czasie wykonywania pomiarów osoba badana powinna wykonywać standardowe codzienne aktywności. Należy pamiętać, że aparat do badania Holter RR nie może mieć kontaktu z wodą. 

 

Badanie Holter w naszej przychodni

W naszych prywatnych gabinetach medycznych przeprowadzamy następujące badania:

  • Holter EKG: 24-godzinna rejestracja zapisu EKG;
  • Holter ciśnieniowy (ABPM): 24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego.