W sytuacji gdy badanie EKG nie daje wystarczających odpowiedzi i lekarzom potrzebne są dodatkowe informacje, kardiolodzy zlecają wykonanie echokardiografii serca, znanej też jako tzw. echo serca, czyli po prostu USG serca.

W naszej przychodni lekarskiej wykonujemy specjalistyczne badania, które pomagają zdiagnozować dolegliwości pacjenta, ułatwiając lekarzowi wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Badanie echa serca to nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które pozwala zarówno ocenić budowę i funkcję serca, zastawek w sercu, wielkość jam serca, grubość mięśnia serca, jak również ocenić naczynia wychodzące z serca (aortę i pień płucny).

 

Jakie dolegliwości można wykryć dzięki temu badaniu?

Echo serca daje dużo większe możliwości diagnostyczne niż badania EKG. USG serca pozwala na skuteczne zdiagnozowanie i monitorowanie wad zastawkowych, zaburzeń kurczliwości mięśnia sercowego związanych z niewydolnością serca, przebytym zawałem serca czy kardiomiopatią. To badanie lekarskie pomaga również ocenić globalną i regionalną funkcję skurczową i rozkurczową lewej i prawej komory oraz pozwala stwierdzić obecność skrzeplin w sercu czy też obecność płynu w worku osierdziowym. Ponadto umożliwia rozpoznanie i monitorowanie szerokości tętniaka aorty.

 

Jak wygląda badanie USG serca?

Badanie USG serca jest w pełni bezpieczne i bezbolesne. Co istotne, badanie można powtarzać wielokrotnie, ponieważ nie wywołuje ono żadnych skutków ubocznych. Warto dodać, że echo serca jest bezpieczne dla osób w każdym wieku, również dla dzieci i kobiet w ciąży. Nie trzeba się do niego wcześniej przygotowywać. Pacjent musi rozebrać się do pasa i ułożyć na lewym boku, następnie lekarz wykonujący badanie przykłada do klatki piersiowej badanej osoby głowicę ultrasonograficzną pokrytą specjalnie przeznaczonym do tego badania żelem, obracając ją pod różnym kątem – tak, aby jak najdokładniej uwidocznić serce.

Badanie echa serca wykorzystuje zjawisko ultradźwięków. Aparat przykładany do klatki piersiowej przesyła fale ultradźwiękowe, które odbijają się od narządu, czego efektem jest obraz serca powstały na monitorze.

Warto wiedzieć, że badania lekarskie echo serca są przeprowadzane w naszej przychodni przez doświadczonych lekarzy-specjalistów.