EKG - to szeroko dostępne i nieinwazyjne badanie, wykonywane w celu wykrycia chorób serca. Wyniki opracowywane są na podstawie zarejestrowanej czynności bioelektrycznej serca, zaś samo rejestrowanie odbywa się przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej, kończyn górnych i dolnych.

 

Jak przebiega badanie EKG? 

Badanie EKG jest w pełni bezpieczną metodą diagnostyczną, niewymagającą od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Do badania należy położyć się na wznak i odsłonić klatkę piersiową oraz nadgarstki i kostki. Osoba wykonująca badanie przykłada elektrody do klatki piersiowej za pomocą specjalnych przyssawek, smarując wcześniej skórę specjalnym żelem dla lepszego przewodzenia impulsów elektrycznych przez skórę.

Przygotowanie do rejestracji zapisu EKG trwa kilka minut, a sama rejestracja zajmuje kilkanaście sekund, w trakcie których należy pozostać w bezruchu, ponieważ skurcze i drżenia mięśni mogą zaburzyć zapis EKG, uniemożliwiając jego prawidłową interpretację. Otrzymany wynik – w postaci wykresu graficznego – analizowany jest przez lekarza, i to od niego należy uzyskać informacje na temat dalszych zaleceń.

Badanie EKG może być bezpiecznie powtarzane wielokrotnie w zależności od potrzeb i wskazań.