Nasze zdrowie to coś, co mamy najcenniejszego. Niestety często zaczynamy rozumieć to dopiero wtedy, gdy zaczynamy je tracić.  Do grupy najpoważniejszych chorób, które rok w rok zbierają żniwo w naszym kraju, należą schorzenia serca. Warto więc pamiętać o regularnych badaniach, nawet jeśli jeszcze nie odczuwamy niepokojących objawów. Jest to istotne, tym bardziej że dzisiejsza, zaawansowana medycyna pozwala na szybką ocenę sytuacji i wdrożenie stosownego leczenia. Jednym z najczęściej wykorzystywanych metod jest badanie Holtera. Na czym ono polega? I jak interpretuje się jego wyniki? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł.

Badanie Holtera - czym jest?

Badanie Holtera, to badanie pracy serca, które trwa dwadzieścia cztery godziny, dzięki czemu daje w pełni wiarygodny wynik. Długotrwała obserwacja pozwala na zweryfikowanie stanu naszego zdrowia i dopasowanie do naszych potrzeb kolejnych metod leczenia. Warto wspomnieć, że badanie jest bezbolesne i w pełni bezpieczne dla osób w każdym wieku.

Na czym dokładnie polega badanie Holtera? Cała ocena sytuacji rozpoczyna się w momencie, gdy specjalista zakłada na nasze ciało aparat wyposażony w pięć elektrod, których zadaniem jest pomiar pracy serca. Sam aparat przybiera niewielkie rozmiary i przypomina modne jeszcze do niedawna walkmeny. Jest też wzbogacony o specjalne etui, które umożliwia przyczepienie go w wygodny dla nas sposób do dowolnej części garderoby.

Holter kryje w sobie ogromną moc. Pobierane przez niego pomiary są zapisywane na pamięci co piętnaście minut (w ciągu dnia) lub co pół godziny (w godzinach nocnych). Wyniki dwudziestoczterogodzinnego badania zostają następnie wgrane na komputer, a potem ocenione i zinterpretowane przez specjalistę z dziedziny kardiologii. Warto pamiętać, że czas trwania badania powinien być czasem naszej standardowej aktywności. Naszym celem jest przecież pokazanie objawów, jakie odczuwamy każdego dnia, w czasie sprzątania, pracy, jedzenia posiłków, czy w końcu w czasie snu. Od naszego zachowania zależy więc wiarygodność badania. Warto jednak pamiętać, że otrzymany wynik jest znacznie wiarygodniejszy, niż parametry, które uzyskujemy w czasie pojedynczego skorzystania z innej metody.

Interpretacja wyników - jak przebiega?

Pomiary uzyskane dzięki zastosowaniu metody Holtera muszą zostać zinterpretowane przez specjalistę. Podczas oceny, kardiolog bierze pod uwagę wszystkie kluczowe elementy, takie jak nasza płeć, czy wiek. Głównym punktem odniesienia są zapisywane w czasie noszenia aparatu cykliczne pomiary ciśnienia tętniczego. Dzięki całodobowej obserwacji możliwe jest stwierdzenie, jak nasz organizm reaguje, gdy znajdujemy się w określonej sytuacji.

Poszczególne wartości porównywane są z obowiązującymi normami, takimi jak <135/85 mm Hg dla ciśnienia tętniczego w dzień lub <120/70 mm Hg w nocy. Dzięki poprawnemu odczytaniu wszystkich wskaźników możliwe jest określenie m.in. czy cierpimy na nadciśnienie lub zbyt niskie ciśnienie. Na szczególną uwagę zasługuje także możliwość wykazania występowania arytmii nadkomorowych i komorowych. Proces ten przeprowadzany jest oczywiście z uwzględnieniem wieku, aktywności życiowej i stanu zdrowia pacjenta.

Wskazania do badania

Badanie Holtera to znana metoda, która ceniona jest przede wszystkim za wiarygodność pomiarów. Otrzymane wskazania odzwierciedlają stan faktyczny naszego organizmu i mogą pokazać, czy konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pomagają one także znaleźć odpowiedź na pytanie: czy podjęte do tej pory działania są wystarczające?

Kiedy zalecane jest skorzystanie z tej metody? Przede wszystkim w przypadku podejrzenia o nadciśnienie, a także wtedy, gdy dotykają nas nagłe zmiany ciśnienia i inne związane z tym nieprzyjemne dolegliwości. Badanie metodą Holtera zleca się w przypadku zaburzeń rytmu serca, w tym w czasie kołatania, szybkiego lub nierównego bicia; bloku serca, czyli nieprawidłowo wolnej pracy; choroby niedokrwiennej serca; omdleń i zasłabnięć; a także w przypadku konieczności sprawdzenia pracy wszczepionego rozrusznika serca.

Nasza oferta

Jeśli czujesz niepokojące objawy, które mogą wskazywać na rozwijające się schorzenia serca, nie czekaj! Badanie metodą Holtera to doskonałe rozwiązanie, które wskaże problem, zanim stanie się on bardzo poważny. Już dziś zgłoś się do naszych specjalistów i w prosty sposób zadbaj o swoje zdrowie. Przeprowadzone badanie pozwoli nam poznać Twój organizm i dobrać indywidualnie stworzone leczenie farmakologiczne. Dzięki skorzystaniu z naszych usług możesz poznać przyczynę uciążliwych dolegliwości i zmienić swoje życie na lepsze. Sprzęt, z którego korzystamy to najnowszej klasy propozycja, której wskazania wyróżniają się doskonałą wiarygodnością. Nasi specjaliści dokonają też odpowiedniej interpretacji wyników, dzięki czemu możliwe stanie się dotarcie do podłoża schorzeń. Już dziś postaw na własne zdrowie i sprawdź, jak możesz o nie zadbać!