Zawał serca jest bardzo poważnym zdarzeniem, pozostawiającym trwały uszczerbek na zdrowiu. Tuż po nim zalecane jest dużo wypoczynku. Inne zalecenia lekarza takie jak przyjmowanie leków lub planowana operacja zależą od rodzaju i rozległości zawału. Dużą rolę ma opieka osób bliskich, które powinny monitorować stan pacjenta w początkowym okresie, pilnować regularnego przyjmowania leków. Nie bez znaczenia jest również psychiczne wsparcie z ich strony. 

Zawał to martwica fragmentu mięśnia sercowego, do którego dochodzi na skutek niedokrwienia. Zwykle jest wynikiem przewlekłych chorób układu krążenia, nieodpowiedniej diety, używek i stresu. O tym, czy i jak szybko pacjent wróci do zdrowia, decyduje stan, w jakim trafił do szpitala i jego ogólna kondycja. 

Pierwsze dni po przebytym zawale serca są najtrudniejsze. Chory oprócz osłabienia zwykle odczuwa niepokój i obawy związane ze swoim stanem. Obawia się nawrotu dolegliwości oraz tego, że nie wróci do dawnego trybu życia. Szczególnie w tym okresie ważne jest, aby ktoś bliski był przy nim, pomagając mu w codziennych czynnościach, zapewniając pomoc w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Pacjent powinien dużo odpoczywać, jednak nie spędzać całego dnia w łóżku. Zalecane są krótkie spacery, drobne prace domowe niewymagające wysiłku takie jak przygotowywanie posiłków czy zmywanie naczyń. Ważne jest, by chory spożywał kilka lekkich posiłków w ciągu dnia, zawierających dużo witamin, minerałów i pełnowartościowego białka. Nie powinien on przyjmować żadnych leków i suplementów bez konsultacji z lekarzem. Oprócz zleconych regularnych badań chory powinien w domu mierzyć tętno i ciśnienie krwi, a także poziom cukru, jeśli ma z nim problemy. Istotne jest także, żeby nie zaniedbywać innych chorób przewlekłych. 

Jak długo pacjent po zawale wymaga szczególnej opieki? 

Trzeba pamiętać, że choroby układu krążenia są przewlekłe. Jeśli stan pacjenta po zawale jest stabilny, powinien on stopniowo zwiększać swoją aktywność poprzez dłuższe spacery czy zakupy. To jednak lekarz kardiolog powinien zdecydować, na jaką aktywność pacjent może sobie pozwolić, biorąc pod uwagę rozległość przebytego zawału, inne choroby oraz ogólny jego stan. Dobrym pomysłem będzie z pewnością pobyt w sanatorium lub wyjazd na dłuższe wakacje. Chory jednak nie powinien pozostawać sam na dłużej, zawsze też powinien mieć przy sobie telefon komórkowy.